Department of Florida

  • Facebook
  • Twitter
  • LinkedIn
  • YouTube
  • Instagram
American Legion Riders: Summit

Schedule

Florida American Legion Riders
2023 Summit Schedule

***SUBJECT TO CHANGE***

WednesdayThursdayFridaySaturday

Wednesday, February 8, 2023

Time Room Event/Class
3:00pm – 6:00pm Pre-Ballroom Registration, Vendors, Pre-Order & Merchandise
3:00 pm – 6:00pm Creative Room Vendors
6:00pm – 8:00pm Ballroom Meet & Greet

Thursday, February 9, 2023

Time Room Event/Class
8:00am – 6:00pm Pre-Ballroom Registration, Vendors, Pre-Order & Merchandise
8:00am – 6:00pm Creative Room Vendors
9:00am – 9:45am Ballroom Instructors Planning Session
10:00am – 10:15am Ballroom Opening Ceremonies
10:45am – 11:45am Wonder Leadership Training,
Instructor(s):
Joe Maltese
10:45am – 11:45am Theater Finance Officer Training
Instructor(s): Michael Raymond
10:45am – 11:45am Adventure District & Dept Websites
Instructor(s):
V. Luke, L. Camacho
10:45am – 11:45am Vista Room Chapter of the Year
Instructor(s):
Kristi Bastian
10:45am – 11:45am Discovery Computer/App Tracking
Instructor(s):
S. Nist, L. Skobel
10:45am – 11:45am Magic ALR Meeting Protocol
Instructor(s):
Jessica Moore
11:45am – 12:45pm LUNCH
1:00pm – 2:00pm Discovery Sergeant-at-Arms
Instructor(s):
Tim Morris, Jeff Hawk
1:00pm – 2:00pm Wonder Event Planning
Instructor(s):
Denny Luke
1:00pm – 2:00pm Adventure VA&R Veterans Benefits
Instructor(s):
Larry Roberts
1:00pm – 2:00pm Vista Room Adjutant Training
Instructor(s):
Melanie Caputo
1:00pm – 2:00pm Theater Historian
Instructor(s):
Ed Lewis
1:00pm – 2:00pm Magic Chaplain Training
Instructor(s):
Stuart Scott
2:30pm – 3:30pm Wonder Leadership Training
Instructor(s):
Joe Maltese
2:30pm – 3:30pm Theater Finance Officer Training
Instructor(s):
Michael Raymond
2:30pm – 3:30pm Adventure District & Dept Websites
Instructor(s): V. Luke, L. Camacho
2:30pm – 3:30pm Vista Room Chapter of the Year
Instructor(s):
Kristi Bastian
2:30pm – 3:30pm Discovery Computer / App Tracking
Instructor(s):
S. Nist, L. Skobel
2:30pm – 3:30pm Magic ALR Meeting Protocol
Instructor(s):
Jessica Moore

Friday, February 10, 2023

Time Room Event/Class
8:00am – 6:00pm Pre-Ballroom Registration, Vendors, Pre-Orders & Merchandise
8:00am – 6:00pm Creative Room Vendors
8:30am – 9:30am Discovery Sergeant-at-Arms
Instructor(s):
Tim Morris, Jeff Hawk
8:30am – 9:30am Wonder Event Planning
Instructor(s):
Denny Luke
8:30am – 9:30am Adventure VA&R Veterans Benefits
Instructor(s):
Larry Roberts
8:30am – 9:30am Vista Room Adjutant Training
Instructor(s):
Melanie Caputo
8:30am – 9:30am Theater Historian
Instructor(s):
Ed Lewis
8:30am – 9:30am Magic Chaplain Training
Instructor(s):
Stuart Scott
9:45am – 10:45am Wonder Leadership Training
Instructor(s):
Joe Maltese
9:45am – 10:45am Theater Finance Officer Training
Instructor(s):
Michael Raymond
9:45am – 10:45am Adventure District & Dept Websites
Instructor(s):
V. Luke, L. Camacho
9:45am – 10:45am Vista Room Chapter of the Year
Instructor(s):
Krisi Bastian
9:45am – 10:45am Discovery Computer / App Tracking
Instructor(s):
S. Nist, L. Skobel
9:45am – 10:45am Magic ALR Meeting Protocol
Instructor(s):
Jessica Moore
11:00am – 12:00pm Discovery Sergeant-at-Arms
Instructor(s):
Tim Morris, Jeff Hawk
11:00am – 12:00pm Wonder Event Planning
Instructor(s):
Denny Luke
11:00am – 12:00pm Adventure VA&R Veterans Benefits
Instructor(s):
Larry Roberts
11:00am – 12:00pm Vista Room Adjutant Training
Instructor(s): Melanie Caputo
11:00am – 12:00pm Theater Historian
Instructor(s):
Ed Lewis
11:00am – 12:00pm Magic Chaplain Training
Instructor(s):
Stuart Scott
12:00pm – 1:00pm Lunch
1:15pm – 4:00pm Wonder Road Captain / Safety
Instructor(s):
T. Wieder, B. Greer, W. Parrott
1:15pm – 3:00pm Discovery Food Handling Certification
Instructor(s):
T. Morris, Debbie Raymond
1:15pm – 2:15pm Adventure Leadership Training
Instructor(s):
Joe Maltese
1:15pm – 2:15pm Vista Room Finance Officer Training
Instructor(s):
Michael Raymond
1:15pm – 2:15pm Magic District & Dept Websites
Instructor(s):
V. Luke, L. Camacho
2:30pm – 3:30pm Theater Chapter of the Year
Instructor(s):
Krisit Bastian
2:30pm – 3:30pm Vista Room Computer / App Tracking
Instructor(s):
S. Nist, L. Skobel
2:30pm – 3:30pm Magic ALR Meeting Protocol
Instructor(s):
Jessica Moore
2:30pm – 3:30pm Adventure Open Forum w/ ALR Chair & Adjutant

Saturday, February 11, 2023

Time Room Event/Class
8:00am – 6:00pm Pre-Ballroom Registration, Vendors, Pre-Orders & Merchandise
8:00am – 6:00pm Creative Room Vendors
9:00am – 11:00am Discovery Food Handling Certification
Instructor(s):
T. Morris, Debbie Raymond
9:00am – 12:00pm Wonder Road Captain / Safety
Instructor(s):
T. Wieder, B. Greer, W. Parrott
8:30am – 9:30am Adventure Leadership Training
Instructor(s):
Joe Maltese
8:30am – 9:30am Vista Room Finance Officer Training
Instructor(s):
Michael Raymond
8:30am – 9:30am Magic VA&R Veterans Benefits
Instructor(s):
Larry Roberts
9:45am – 10:45am Adventure Adjutant Training
Instructor(s):
Melanie Caputo
9:45am – 10:45am Theater Historian
Instructor(s):
Ed Lewis
9:45am – 10:45am Magic Chaplain Training
Instructor(s):
Stuart Scott
9:45am – 10:45am Vista Room Open Forum w/ ALR Chair & Adjutant
11:00am – 12:00pm Adventure Sergeant-at-Arms
Instructor(s):
Tim Morris, Jeff Hawk
11:00am – 12:00pm Vista Room Event Planning
Instructor(s):
Denny Luke
11:00am – 12:00pm Magic District & Dept Websites
Instructor(s):
V. Luke, L. Camacho
11:00am – 12:00pm Discovery Area & District Chairs Workshop
12:00pm – 1:00pm Lunch
1:15pm – 4:30pm Ballroom Reconvene

Want to attend a special course on Accident Scene Management? Click here for details.

Download Printable Version | Last Update: 1/15/2023